Wednesday, February 01, 2006

Ibrahim Rugova: Short Biography

Ibrahim Rugova was born on 2nd December 1944 at the Cerrcë village, municipality of Istog, in Kosova. On 10 January 1945, Yugoslav Communists summarily executed his father, Ukë Rugova, and his grandfather, Rrustë Rugova.
Ibrahim Rugova finished secondary schooling in Peja in 1967. He graduated at the Faculty of Philosophy - Department of Albanian Studies - of the University of Prishtina in 1971. Mr. Rugova spent an academic year (1976-77) in Paris at the Ecole Pratique des Hautes Etudes under the supervision of Prof. Roland Barthes, pursuing his scholarly interests in the study of literature, focussing on literary theory.
Ibrahim Rugova earned his Ph.D. degree in literature in 1984 at the University of Prishtina.
In 1996, Dr. Rugova was elected a correspondent member of the Kosova Academy of Arts and Sciences, the top Kosovar institution of scholarship and science.
Author of ten books, Dr. Ibrahim Rugova was initially an editor with the Prishtina-based students' newspaper "Bota e re" (New World) and the magazine "Dituria" (Knowledge, 1971-72). After that, for almost two decades, Dr. Rugova was with the Institute for Albanian Studies in Prishtina, initially as a junior, later as a senior research fellow in literature. He served some time as an editor-in-chief of the Institute’s periodical "Gjurmime albanologjike" (Albanian Research).
Dr. Rugova was elected president of the Kosova Writers Association in 1988, which was to prove as a strong nucleus of the mounting Albanian opposition movement to the Serbian/Yugoslav Communist rule in Kosova.
As an outspoken intellectual, on 23 December 1989, Dr. Rugova was elected president of the Democratic League of Kosova (LDK), the first political party in Kosova to directly challenge the ruling Communist regime. The LDK became soon the leading political force in Kosova, as it assembled the vast majority of the people, although other parties and groupings emerged in the meantime.
Under the leadership of Dr. Ibrahim Rugova, the LDK - in cooperation with other Albanian political forces in Kosova and in the former Yugoslavia, as well as the Assembly of Kosova - completed the legal framework for the institutionalization of the independence of Kosova. The Declaration of Independence (2 July 1990), the proclamation of Kosova as a republic and the adoption of its constitution (7 September 1990), the national referendum on Kosova’s independence and sovereignity conducted in late September 1991, were a prelude to the first multiparty parliamentary and presidential elections in the Republic of Kosova held on 24 May 1992. The LDK won a sweeping majority of seats in the Parliament in which three other parties were represented, whereas Dr. Ibrahim Rugova was elected President of the Republic of Kosova with an overwhelming majority of votes.
Dr. Ibrahim Rugova was re-elected President of the Republic of Kosova in the elections held in March 1998. His party, LDK won most of the seats in the Parliament of the Republic that year.
The LDK won 58% of the vote in the internationally-sponsored local elections in post-war Kosova in October 2000. In March 2002, Rugova was appointed as President by the Kosovo Assembly. In December 2004 re-elected as President of Kosova.
On 21 January 2006, lost a battle with lung cancer.
Dr. Rugova left behind a wife and three children.

83 Comments:

Anonymous Anonymous said...

i muist cofes that it was a verry intresting story aboute our president thnx for the knowledge

6:27 AM  
Anonymous Anonymous said...

o ti kali qe e ke ba ket tekst ibrahim rugova veq ne qoft baba i yt se ty ndoshta ta ka qie nanen.

11:26 AM  
Anonymous Anonymous said...

I Rugova ka qene takllagjyn total !
Perralla me pekmeza, qene te Sharrit, dardha te Dardanise, kristale te Trepqes etj.
Veq ni popull katunaresh si na ka mujt me duru, se ky budall' skish mujt kerkah tjeter me u bo politikan.

2:25 PM  
Anonymous Anonymous said...

oo rugova o kon llegentt bre amo ka njerz qe nuk e kan njoft po ata jon qe me siguri nuk ka mrri televizori e as radio neper katunat e tyne eheheh
respekt per Rugoven

3:30 PM  
Anonymous Anonymous said...

O ti qe pe shan Rugoven,,pse bre viqi i lopes,po qka ka rren aty qe kan shkru per to,,qka ka rren o viqi i nanes tane.Ty ta paska qi nanen n'byth Rugova qe po te vjen idht qe kan shkru per to.Rugova u kon frajer me pa edhe i gat u kon, vete njehere nanen se si dihet,nashta nana jote t'kallzon qe e ka qi.

5:17 AM  
Anonymous Anonymous said...

mut asht kon be qiken ja qifsha kurgjo nuk ka ba per kosoven

7:12 AM  
Anonymous Anonymous said...

pike se pari te gjithe ju nuk keni
te drejt te gjykoni nje president te nje populli.Me keshtu rrinie nuk shkojm kerkundi.Duhet tu vije turp per gjykime te tilla mjaft mo o njerez te prapambetur.

7:04 PM  
Anonymous armendi said...

katastrof jeni o njerzi,kqyrni edhe kritikone ose lavdroni dikanin qysh i ka hije nje personi qe ne ket planet quhet ´´NJERI´´ nuk u met me i vizitue web faqet shqip,shum katastrof fjalorin e keni,me vjen keq qe po ju tham e Rugova vetem dy sene nuk i ka kuptue kurr ne jete sipas mendimit tim.e para:se me millosheviqin nuk mundet me arrit me menyr paqsore me fitue Kosoven dhe e dyta:nuk e ka kuptue se alkoholi qe ai e ka perdor me shumic ta madhe e ka prue deri te ajo dit se ku eshte sot i ndjeri.kalofshi mir te gjith ju pershendes qao qao

9:35 AM  
Anonymous Anonymous said...

oooo idiota
oo pisa

9:10 AM  
Anonymous Anonymous said...

ey o ti dost pe hankshe karin kr pe permen emrin e rugoves qiju pash zotin

4:35 PM  
Anonymous Anonymous said...

Vallahi spe di bre, veq une po ju tregoj per vete, ne lufte kam qene dhe me rugoven kam qene. Por pasi asht kry lufta me korkon nuk kam qene dhe nuk jam dhe sma merr mendja se do votoj per kend, siq qe nuk kam votuar deri tani, se vallahi asnjani nuk po vjen mem pyet a po kam buke ne shtepi a jo, ehh vallahi pasi kto spo pyesin per popullin a kan me hanger a jo as une valla nuk po ja jap kujt voten me u knaq ne karrike per voten time. Me falni nese kam ofenduar ndonjekend, prap se prap edhe pse nuk kam qene adhurues i Rugoves, prap se prap kam respekt te madh ndaj te ndjerit se eshte munduar te bej diqka per kosoven por e fundit eshte se asgje nuk kemi ne ne dore. tungi

3:44 AM  
Anonymous Anonymous said...

Tash po e di se me qfare njerez e poshter paska pas pune Rugova, po e them brenda LDK-se. Te ngratin e kan mbyt ata. Ngushellime te gjithe atyre qe kan respekt ndaj te ndjerit.

3:46 AM  
Anonymous Anonymous said...

Per qata qe po e shaj mos hani mut shum. Se ska pas ma mir se ZOti DR.IBRAHIM RUGOVA se rugova o kon ismajl qemajli i dyt po shqiptart njerit e mir nuk ja din vleften dhe ati i qoft leht dheu i kosoves se e ka dasht me shpirt e zemer dhe tan jeten ja kushtoj kosoves. keni Respekt pak Allau u maroft more njerz te prisht ne zemer

7:25 AM  
Anonymous Anonymous said...

You have an outstanding good and well structured site. I enjoyed browsing through it » »

4:07 PM  
Anonymous Anonymous said...

nuk pe di! veq se Rugova a kan edhe para se me dal ne sken politike ,edhe asht kan prof aaa
mos harroni ,shtir ka me pas presidenti ma qashtu edhe i ka pas hije shum taman president ....
shum rrespekt per Rugoven ....

11:33 AM  
Anonymous Anonymous said...

Best regards from NY! pilates tank Shemale face Voyeurs black poetry http://www.how-to-play-bingo.info/sacramentoscrabbleclub.html blue water myrtle beach condo

7:03 PM  
Anonymous Anonymous said...

KURR MOS U HARROFT EMRI I DR IBRAHIM RUGOVS NJERI MA TE MADH SE KY ZOR QE KA ME PAS KOSOVA GJITHASHTU EDHE EMRI I TAHIR ZEMES KURR MOS U HARROFT KETU DY KAN QEN NJERZ TE MEDHAJT TE KOSOVES

1:07 AM  
Anonymous Anonymous said...

Cool blog, interesting information... Keep it UP Scrabble complete patches problems Breast augmentation pictures mandeville Cheap calls to costarrica from toronto pilates Washington state promise scholarship Mini graphics plotters cut machines

11:30 PM  
Anonymous Anonymous said...

ME RESPEKT VOLI PER PRESIDENTIN E KOSOVES DR:IBRAHIM RUGOVA:AJ NJERI QI FOL KEQ PER RUGOVEN AJ NUK MUNDET TE ESHT SHIPTAR I KOSOVES:RUGOVA ISHTE PRESIDENT MAJ MIRI:DR:I-B-R-A-I-M R-U-G-O-V-A KURR NUK DO TE HARROJ

8:29 AM  
Anonymous Anonymous said...

HAHAHA PO MIR EKI MORE NJERI SE RUGOVA KA QENE NJERI I MIR PO TISHE KAN NE KOSOV XHAT LUFTES E MEJ HANGER PLUMBAT BOTHVE TANI TKISH KALLXU UNE TY TANI AKISHE FOL ME RESPEKT PER RUGOVEN:E HAJT SHKO RS:

8:42 AM  
Anonymous Anonymous said...

TE DUA I-B-R-A-H-I-M R-U-G-O-V-AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

8:58 AM  
Anonymous Anonymous said...

rugi shkoj edhe matrapazet e tij po fundosen, me ne krye dacushin prevarant qe parat e popullit i kan vjedh e hala po vjedhin po kush i voton ata njerz nuk jan shqiptar por jan njerz te milosheviqit,te msohemi e ti votojm ata qe na qojn ne evrop njerzit me guxim qytetar,e te ndershem,qe punojn per breza e jo per pallate e xhipa te ziiiii,,,,,

4:42 PM  
Anonymous Anonymous said...

njeri ma i madh per shqiptarismin esht zot. DR. IBRAHIM RUGOVA. edhe nje nanen ne bir te bothes jav qift rugova krejt qata muta qe pe shani bre motrat jav qifsha o muta o katunar o trullana se ju vetem 1 perqin te inteligjenses te ti me pas nuk e shani

4:16 PM  
Anonymous Anonymous said...

iu paska qiiii fort bre, kom ni qe marakli u kan i gjori,hajt se bahet mir per juve qe po e vajtono k... e tij ,tash kur te ballsamoset e keni edhe nje shanc qe nanat edhe motrat e juaja me ia pa per se vdekuri nashta edhe me u knaq "nashta" ,, qysh ka than i moqmi kurr si dihet,e per me kna zot nashta i mamit tan u kan edhe i motrave tua o papak o i mjeri ti per mente tua

5:05 PM  
Anonymous Anonymous said...

sa per intelegjenc rugova u kan debil,shyqyr qe populli po i hap syt ka perspektiva e njerzve te rinje e te pa ndryshkur,se ai veq per me pjek pestil u kan edhe veq me e perzi edhe naj petull edhe ato me uj i ka hanger koheve te fundit pas cofjes se tij kosova po ec pa pa broblem se ai veq me perqa popullin u kan, per me e rujt kolltukun,se me kan i mir ai skish nejt 20 vjet kryetar,totalitarii fundit i peshtjellt me fantazi e iluzione te kota ,,,,,,,,eeeeeeee

5:13 PM  
Anonymous Anonymous said...

rugova rugova rugova.zoti ju marroft qi pe shani njerin e dekt.nanen jav qifsha

3:27 AM  
Anonymous kastriot said...

veq mutat ma t'dhaj edhe pisat , hajnat e shajn Rugoven se jon primitivca .... bre jau qifsha motrat n pidh krjtve qe pe shani Rugoven

R.I.P. Ibrahim Rugova

5:11 PM  
Anonymous Anonymous said...

Dr.Ibrahim Rugova te qofte i lehte dheu.
Me kritku nuk kena force se asnjo prej neve nuk i ka dhane vjet pune sa ai, kur ja fillu me u marre me qeshtjen e pavarsise Hashim Thaçi ka qene tu punu ne baushtell ne Gjermani. Lufta oshte lufte kush ka luftu hallall i kofte ama nuk don me thane me qene edhe politikan nese je luftetar. Amerika mas shpeshti ka fol me rugoven edhe ai e ka ba punen e Kosoves qaq te madhe bashk me lobin shiptaro-amerikan sa me ardhe deri te intervenimi i natos.
Sa per luften ton marre me thane veq na kishin pordh shkijet sa kena pas ushtri na. Tung tash, Jetoni-Prishtine.

5:26 PM  
Anonymous Anonymous said...

ncncncn nanen mos e lafsha pa jav qi qaty qe e kan sha marre more thmit e nanes

1:44 PM  
Anonymous Anonymous said...

was für e wortwahl ey! das esh jo ned normal!!

12:57 PM  
Anonymous Anonymous said...

Qaj qe ka than u cof Rugova koka i coft vet... e more shqiptare budall se ma mir eshte aj i vdekur se ju te gjall. E sa per juve qe pe shani Rugoven, mos tish kon rugova sa per Uçk as ni mizzz ma e vogel so kan ka jet ne kosovë. dhe mos hani mut shum duhet me ju ardh marre prej respektit te botes qe ja ka dhan bota e ju e shani more thmijaqa te poshter.

10:19 AM  
Anonymous Anonymous said...

What a great site Difference between prozac and lexapro mazda repair Nj business insurances laws Motion surveillance mini recorder Black white asian dub foundation Reviews hair loss treatment 32inch hd flat screen tv shirt Choosing lottery numbers Camisoles bras built 98 altima nissan part Lotus notes stationery small tits northwest airlines visa manila domain kissimmee answering service http://www.ambien-8.info

9:31 AM  
Anonymous Anonymous said...

oo robt jav qivsha krejtve me rugov e me qka kini hup mos jav ka iqq majken mothas qe po i thoni bab bre ropt jav qifsha
Me respekt nga ni njeri qe kom pas qef me ja qi familen me shkatrruu gjith robt jav qifsha

6:25 AM  
Anonymous Anonymous said...

E more shqiptar folni qka doni aj jav ka pshtu bethen ee ju tashti po han mut ktu gjith qka per to aj ka qen nje njeri qe e ka dasht popullin e vet e joo sii juu qen te poshter qe nuk dini kerkan me respektu ...Lavdi per te gjith Heronjet qe ran per Kosoven Lavdi per Ibrahim .Rugoven

6:04 AM  
Anonymous Anonymous said...

Vallahi marre duhet me te ardh bre shqiptar i fliqt se nese nuk ish kan rugova nuk ishe kan gjall bre mos ha mut fort more budall.. Dr Ibrahim Rugova u kan dhe gjith ka mu kan Hero i Kosoves. Pra mos ha mut shum dhe mos shaj Shqiptar pa Zemer bre kuku per ty. Respekt Ibrahim Rugova Tung

11:04 AM  
Anonymous Anonymous said...

robt ne pidh ia qifsha qai qe e lavdron at fakir at ghysmak se veq me milloshin ka fol sa e di une se metjer as anerr si ka pa,shpiun u kan per serbi ka luftu ia ka thy milloshit, sa u kan gjall te dyt totalitar qafar te keshni bojke me to bre ropt ia qifsha njerzit vdisshin ai mbajke zgjedhje e rrike me krimineline boete se qasi edhe ai u kan,VEQ PER PUSHTET ME RRENA KA JETU , SA KAN VDEK PER KOSOV EDHE HALLA PAS 8 VITEVE SKEMI SHTET ,E ME PAS NGU AT TOTALITAR ISHIM HALL NDER SHKI ,,,,,,,O NJERZ HIQUNI ATIJ MUTI MOS U MERRNI ME TO SE NUK IA VLEN HISTORIA TREGON SE AI E SHIT KOSVEN .

3:21 PM  
Anonymous Anonymous said...

mos ha bre fort mut more shqiptar i fliqt ti qifsha une ty robt more budall kqyre qka fol se nuk ish kan ibrahim rugova nuk ish kan as kosova ma more njeri i prisht koke shko ne rRs Edhe mos shkruj ktu me fliq bre Nanen .. ncncncn

9:36 AM  
Anonymous Anonymous said...

ehy wisst ihr eigentlich was ihr hier labbert ehy wer ihn nicht kennt soll auch nicht reden er ist mein onkel und liegt mir sehr nah am herzen also labbert keinen scheiss hier ich hasse so was die keine ahnung haben qifsha nanen ><

12:46 PM  
Anonymous Anonymous said...

nur noch bisschen meckert ihr qifsha nane sa ka ardh luft ne kosove se sosht ibrahim rugova ja kysha nanen

12:52 PM  
Anonymous Anonymous said...

A HALA PO MERRNI ME KET QELBSIR, NJERZ KQYRNI REALITETIN KUSH E BANI NE KOSOV E MOS E LAVDRONISE KREJT E DIN KUSH DHE QKA KA BA, AI VEQ KA THY KAR, ME THMI TE VET E PER NEVE NUK I KA HANGER, NA KAN PERZAN SHKIET PREJ KOSOVE SI KUR DELMET E AI THOJKE SKA LUFT,PER AT AI E KA HUMB RESPEKTIN QE E KA PAS PREJ MEJE SE U TREGU QE KA QEF KOLLTUKUN E PARA POPULLIT TJETER KUSH , E JO VALLA BARI NUK PO HAJNA E TEK E MRAM AI U KAN NJERI I PARTIS E JO I KOMBIT EDHE U PA PUNA E TIJ KON E KA LAN PAS VETE, MARRIN E KOSOVOVES HOR NA KAN TU U RREH PER VENDE KREJT NDERKOMTRET U TMERRUN.

12:41 PM  
Anonymous Anonymous said...

Jungjat jeta,
Do me kishit be shum te lumtur sikur qe te kish qen e mundur Intervisten e par publike te te Madhit ton Zotri Ibrahim Rugoves te cilen e ka dhan me nji kanal TV ne gjuhen Frenge...
ne Franc apo ne Zvicerr viti 1986/7
ta beni publike neper TV Kosovare,
qe ti jep pak drit qorrav ton te mdhaj.......
kur ne ato vite kosovaret ata te cilet luftojshin per kolltuqe denocojshin nacionalistat separatistat e nji perqindje e konsiderushme hante hekur e dhe naper Burgje !!!!....
E ai i akuzoj per represalje e
dhun te aparatit shtetror ndaj Popullit te pa mbrojtur Kosovar.
tregonja kosovarve ju lutem....le ta kujtojn realiteti ton te hidhur..apo BURR-ROR
nji kosovar qe jeton ne Gjenev...

8:50 AM  
Anonymous Anonymous said...

Sa po shoh ketu, gjysma po e shajne e gjysma po e mbrojne: ky eshte realiteti i jone pajtohem plotesisht. Dikush ne fund foli edhe per disa intervista te viteve te '90- ta. ashtu eshte, edhe eshte nder te paret prej ketyre legaleve qe e denoncoj regjimin e atehershem. Per ma vone te gjithe i dime per bemat dhe dobesite qe i kishte, por ta leme ashtu siq ka qene. Ju qe po e shani, shumica prej jush nuk keni guxim publikisht te shpreheni. Kurse ju qe po e mbroni as ju nuk jeni engjuj as qengja te but. Dikush nje here pate thene '' secili e ka ate regjim qe e meriton ''. As ne nuk jemi ma te mire andaj e patem si president ate qe e merituam.

5:23 PM  
Anonymous shtupqi i vogel said...

o shqiptar mos u koritni se dr. Rugova ai ka qen njeriu me i njoftur ne kosove a po e shini se si jan punet ne kosove tashe se dr. Ibrahim Rugova ka vdek e kosove kure mire ska mu ba veq mos u koritni me fole keq per dr. Rugoven se te ishte gjal tashe e kishim pavasin ska Rugove ska pavarsi.

7:29 PM  
Anonymous F.ICE said...

KUR KOMENTI I POETIT DHE NOBELISTIT TANE TE NJOHUR ISMAIL KADARE KA QEN NJERI I MADH I KOSOVES DHE GJITH SHQIPTAREVE UNE BESOJ SE NJEREZIT QE E KUPTOJN KET ESHT VLERSIM TEPER I MADH NDOSHTA EDHE I PA KRAHASUESHM TERI ME TANI PER NDONJE FIGURE ME TE NJOHUR PAS HEROIT DHE PATRIOTIT TONE KOMBETARE GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU.NJEREZIT QE NUK E KAN AS NJE KOKERR MEN NORMAL QE JAPIN KOMENTE NEGATIVE SEPSE PER TA VLERESUAR FIGUREN DHE VEPREN E TIJE DUHESH TE JETE STUDIJUES I NJOHUR DHE MERITAT ME TE MEDHAJA QE VENDI YNE SHPRESOJ SE NJE DITE DO TE PAMVARSOHET JAN TE DR,RUGOVES.

8:21 AM  
Anonymous Anonymous said...

ska pas qka me than tjeter ismail kadare per rugin se edhe ai veq ma i zi nkoft both qim me francez te dyt,e sa per komentin a atij tipit qe kosova i ka punet keq prej qe ka Vdek , kurr ma mir si ka pas qeveria me zotin HASHIM THAQI,do ti tregoj se qysh qeveriset e nuk vjedhet, ai ka ba 4 muaju deri e ka ba nje qeveri, si iu ka turr ramushi pak, ia dha edhe kryeminstrin hahahahah paramendoni ku na ka qu ai koalicion QE NE DOR TE GRAVE ME E pAS LAN MA MIR ISH KAN.KOSOVA JON E DASHUR KA NJEREZ QE DO TE DERGOJN NE EUROP SI MODEL, i rajonit me ne krye HASHIM THAQIN ,DHE ME NE FUND KOSOVA DO TE SHPALL PAVARSIN ME ATA QE NDIHMUAN NE QLIRIMINE SAJ ,E RUGI KURR SE KA BESU KET VEQ NE AT DYNJA THOJKE SA KARIERIST U KAN I SHKRETI.

2:46 PM  
Anonymous Anonymous said...

TI LEXO MA SHUM SE , NOBELIST NUK OSHT KADAREJA O FUKARA I MENVE TUA O I SHKRET O QYQAN ,.,,,,,,,.

2:50 PM  
Anonymous Anonymous said...

MOS E KRAHASONI ME LUFTETAR RUGOVEN SE AI KA VDEK PREJ KANCERI E ATA KAN DERDH GJAK E JON FLIJU EDHE ME DEKADA KA NEJT NE FRONTE E KAQAKE , KSHTU QE AI KA PAS QEF KOSOVA ME FITU NAJHER SHTETIN POR METODA ETIJ PA SUKSESE, PA PUSHK NJERZ NUK KA LIRI AS SHTET , MERRNE NAJ SHEMBULL.
FOLNI MA NDERSHEM JU LUTEM SE SHQIPTAR JEMI TE TAN SKEMI KU ME E QU NJERI TJETRIN.

2:54 PM  
Anonymous Anonymous said...

ju zoteira i fundit qe thueni se nuk ka qen ISMAIL KADARE nobelist lexoni me shum ju sepse aj ka fituar qmimin nobel per letersi vet pa e majt askush,e sa i perket ati zoteriut qe thot se me H.TH do te pamvarsohet Kosova,e qe shpreh komentin me fjalet me banale qe egzistojne dhe mundoheni qe vlerat me te larta te kombit te peruleni kjo esht vetem kultura juaj dhe e H.TH qe dikur e kritikojke diken e tash shkon ne qagllavice e thot patriotizmi me i madh asht me i mbrojt pakicat pse su deklarue me heret keshtu ,vetem suksese te uroj ty dhe gjith juve qe shpreheni me fjalorin me te mire qe egziston sepse paraqitni kulturen tuaj dhe kesi lloj njerzish do ta kthejn Kosoven mbrapa e jo perpara..

9:11 AM  
Anonymous Anonymous said...

Rrnoft Ibrahim Rugova

5:47 AM  
Anonymous Anonymous said...

te gjithe ju injorantet qe po e nenqmoni Rugoven jeni nipa te marksit leninit the te stalinit.Ralle president qefiton me 60 eme teper per qind ne zgjedhje ,ne perjashtim te diktatoreve.Sa i perket aftesive te tij politike ishte mjat efektiv.Me sa di une ka marre 8 apo dhjete qmime nderkombetare per paqe dhe humanizem.

2:50 PM  
Blogger adam brown said...

Hello I just entered before I have to leave to the airport, it's been very nice to meet you, if you want here is the site I told you about where I type some stuff and make good money (I work from home): here it is

6:58 AM  
Blogger adam brown said...

Hello I just entered before I have to leave to the airport, it's been very nice to meet you, if you want here is the site I told you about where I type some stuff and make good money (I work from home): here it is

11:07 AM  
Anonymous Anonymous said...

Ibrahim rugova (Abraham rugova) njeriu qe konverton fen per mu eshte ne gjendje me tradhtoj edhe shtetin! Njeru qe perbuzi UçK per mua svlen as nji pik uji. Haraim i koft edh eketo fjal qe po i shkruj per at asgje. Njeri qe u mundu ta coptoj popullin shqiptar edhe permes flamurit... FUCK HIM espacilly his daughter Teuta ja hasynin

12:50 PM  
Anonymous Anonymous said...

nese dikush nga shqiptaret meriton rrespekt ,ai eshte pikerisht persidenti yn dr. ibrahim rugova.ju pershendes

3:46 PM  
Anonymous Anonymous said...

GJynaa per gjeneratat e rejaa sidomoss qita qe spo ja din vleren ''RUGOVES'', po nejse pavarsia e tregoi punen e tijj.Weq gjyna qe se perjetoi

12:34 AM  
Anonymous Anonymous said...

po te mos ishte RUGOVA dhe USA dhe nje pakic e uck-se nuk do te ishim ku jemi sot se per kta cubat e mbasluftes qe po shesin trimni ska hajr prej tyne.E kta qe e shajn DR.RUGOVEN ata jetojn ende ne kohen e gurit d.m.th. jan total analfabet edhe kan me mbet per ter jeten skan kultur piken tung

2:52 PM  
Anonymous Anonymous said...

Zoti është i madh.Ai e largoj Rugovën (pengesën) nga rruga dhe ndihmoj zgjedhjen e cështjes së Kosovës.

2:11 PM  
Anonymous Anonymous said...

ju qe po folni keq per te ndjerin zotri Ibrahim rugoven po kini nge mesap me e sha mat madhin po dine qe me kan ju si ai ju ishit kan te knaqem e ju nuk muni me arrit kurr ne jeten e juve me ba ni gjest te mire po doni me than per dikon keq se me dr.ibrahim rugoven nuk ka pas e asnjo nuk ka me kan e ju thujni per ta qka te doni veq gabim e kini po shqiptart kta e bajn njerit te mir ja hupin te mirat po mos folni pa lidhje more pisa e une i keshilloj te gjith ata qe e kan dasht ibrahim rugoven edhe e dojn ende edhe pse ne kete jet nuk edhe po veprat e tij jan dhe gjithmon ka me kan ne zemrat e gjith shqiptarve qe e dojn

9:35 AM  
Anonymous Anonymous said...

Skenderbeu
Ibrahim rugova
nena terez

Me vjen keq qe ka shqipetar qe ende nuk e lan kuptuar qe jetojne,kan jetuar apo kan lindur ne kojen qe ne histori do te njihet si EPOKA E I.RUGOVES.

Por ende per fat te keq edhe pas ksaj lufte paska njerz qe nuk e kuptojne rendesin dhe punen e Disa njerzve.

Per veti mund ti them te madhit I.R: Faliminderit qe na fale mundesin qe te vazhdoj te jem shqipetar, dhe qe femija e mi do te rriten ne nje shtet qe ti e krijove. Respekt o i madhi President

8:34 PM  
Anonymous Anonymous said...

ooooooooooooooooooooooooooooooo njerz nesemuj me ju qujt njerz me keto shprehje kaq banale naluni pak e shikone vehen kujeni me keto fyerje pse keshtu esht demokratike tadhash nji mendim por me e fye nji njeri po lete jet ai edhe me te meta mendore nuk kini te drejt
atehere edhe ju bini ne nji pozit ndoshta edhe mate keqe se ate qe e fyen nuk kanjeri ne bot qe nukka aftsi te kufizuara prandaj ti shofim secili aftsit e veta .tju tregoi nji tregim; ishin tubuar minjet e kishin marr vendim me e ble nji zile e mejavarur ne qaf dacit(MAQORRIT) me e dit se kah po shkon maqorri mir e blen zilen u tubuen dhe pokuvendojn se kush meja vu zilen maqorrit as njeri mi nuk guxojtime ja vendos maqorrit zilen meti maqorri pa zile.e ky person qe po e kritikoni ne viti 1988 planin e akademis te shkencave dhe t arteve te kosoves nuk gucoi kurkush ta vej zilen ne qaven e vet e te behet kryetar i LDK-es qe ti kundervihet shkaut kte zotriu dr ibrahim rugova jo qe ja vuri dikush at barr neqaf por ja varri vet vehtes vetem meju hakmarr shkautnashta nuk e dinise sdhe baben edhe gjyshin ika t zhdukur nga udbeja e rankoviqit .me nji takim ku kam pas rastin te jem edhe unene nji biset te rugovesme disa intelektul ne ni pyetje siti hakmerremi serbis per shum gjenocid qekaba tekshqiptaret aiu pergjigj vetem me pavarsin e kosovesdotnaqetsohen shpirtat se nukjemivetemne qe popunojmper pavarsin e kosoves kan punue edheshum para neshne vetem po vazhdojmrrugen e tyre prandaj nukka qen vehtijakmosni julutem nuk ka njerqe une do ta fyejsha .

10:04 AM  
Blogger abi_mulaj said...

njeri ma imir i kosoves mjer kosova qe nuk e ka ma ket njeri qe e ka qu perpara vendin ton e tash kambet ku e ka len dr.ibrahim rugova i qoft i leht dheu i kosoves njeriut qe ka ber shumper ket vend qe ne e gzojm e disa nuk din e per ata i lejn keto komente por shpresoj te mbushen mend e te din se qfar kan humbur

11:10 AM  
Anonymous Anonymous said...

I'm extremely pleased to discover this great site. I wanted to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely appreciated every bit of it and I have you bookmarked to check out new information on your website.
Also visit my blog post : free porn video

2:07 AM  
Anonymous Anonymous said...

As the admin of this website is working, no doubt very rapidly it will be famous, due to its feature contents.
Also visit my website ; free teen porn

5:36 PM  
Anonymous Anonymous said...

Having read this I believed it was really enlightening.
I appreciate you taking the time and effort to put this
short article together. I once again find myself spending a lot of time
both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!
Feel free to visit my blog post ... hookah bars in Orlando

6:22 AM  
Anonymous Anonymous said...

Its not my first time to pay a quick visit this site, i am visiting this web page
dailly and get good data from here every day.
Also visit my weblog - Satellite Dreambox

2:35 AM  
Anonymous Anonymous said...

Terrific article! That is the kind of info that
are supposed to be shared around the internet.
Shame on Google for now not positioning this publish higher!
Come on over and visit my site . Thanks =)
my website - mi unemployment

10:34 AM  
Anonymous Anonymous said...

Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog
jump out. Please let me know where you got your theme.

Thanks a lot
Feel free to visit my blog ; Oregon mortgage help

8:34 PM  
Anonymous Anonymous said...

First off I want to say excellent blog! I had a
quick question that I'd like to ask if you don't mind.

I was curious to find out how you center yourself
and clear your head before writing. I've had a hard time clearing my thoughts in getting my ideas out. I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are wasted just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips? Many thanks!

Here is my blog: pasang iklan

5:09 AM  
Anonymous Anonymous said...

Hello, I think your site might be having browser compatibility issues.
When I look at your website in Ie, it looks fine but when opening in Internet
Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give
you a quick heads up! Other then that, awesome blog!

My page hcg diet

12:54 PM  
Anonymous Anonymous said...

Vvqgga [url=http://hermeskelly.finniwolf.com][b]hermes bags 2013[/b][/url] hermes paris http://hermeskelly.finniwolf.com Mvijhf Pmthaw hermes outlet

9:33 PM  
Anonymous Anonymous said...

I have read so many content on the topic of the blogger lovers however this piece of writing is truly
a fastidious paragraph, keep it up.

Feel free to visit my blog registry cleaner review

5:44 PM  
Anonymous Anonymous said...

This is my first time pay a visit at here and i
am genuinely impressed to read all at single place.


Feel free to visit my blog post: female body cream

11:55 PM  
Anonymous Anonymous said...

Wonderful goods from you, man. I've take into account your stuff previous to and you are just too fantastic. I really like what you've acquired here, certainly like what you are
saying and the way in which in which you assert it.
You make it entertaining and you continue to take
care of to stay it wise. I can't wait to learn far more from you. That is really a terrific site.

Also visit my blog post; http://www.sbwire.com/press-releases/skinception-dermefface-fx7-review-natural-collagen-production-and-skin-regeneration-to-aid-scar-reduction-196058.htm

12:41 AM  
Anonymous Anonymous said...

What's up to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this website, and your views are good for new users.

Feel free to surf to my weblog ... http://www.superyachtie.com/

1:00 AM  
Anonymous Anonymous said...

Wow...remind myself never to invite you over for dessert.
..

my homepage :: online dating books for men

7:30 PM  
Anonymous Anonymous said...

I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it
up! I'll go ahead and bookmark your website to come back later. Many thanks

Also visit my site :: www.sbwire.com

7:40 PM  
Anonymous Anonymous said...

Hi there, everything is going nicely here and ofcourse every one is sharing facts,
that's truly good, keep up writing.

Look at my page - click here

3:25 AM  
Anonymous Anonymous said...

Do you have a spam issue on this site; I also
am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to swap techniques
with others, why not shoot me an email if interested.


Also visit my homepage; click here

4:22 AM  
Anonymous Anonymous said...

I was able to find good information from your content.Visit my homepage: eyelasticity eye cream

12:47 PM  
Anonymous Anonymous said...

Good write-up, I'm normal visitor of one's web site,
maintain up the pleasant work, and it will feel a regular visitor for a drawn-out opportunity.


Here is my page - making money with videos

10:11 PM  
Anonymous Anonymous said...

we just like to let you understand, we truly like the authorship on your own internet site.
But I'm viewing it with my Google Chrome Browser and the display will not appear to become truly ideal. It's certainly not a big
problem as I can certainly still observe and browse the articles but just thought I would allow you to know about that.
brilliant work. Cheers.

my page: www.sbwire.com

4:30 AM  
Anonymous Anonymous said...

It's hard to come by knowledgeable people in this particular subject, but you sound like you know what you're talking about!

Thanks

my weblog - best natural male enhancement

7:02 AM  
Anonymous Anonymous said...

Just a tip. You should possibly think about mentioning that the book is definitely free because after i browse the article, we ignored the link
to SCS because we thought it was some sort of item you where intending to sell.
After that we realized it had been a free E-book, and that turned on my curiosity.
Awesome article, constantly good to have those types of logic and
simple but nevertheless important techniques!Visit my web page ... incredible sex video series

2:45 AM  

Post a Comment

<< Home